New York State Legislature
From dKosopedia
The New York State Legislature consists of two houses, a Senate and an Assembly, and meets annually at Albany from January to June and at other sessions called by legislative leaders during the year. The governor may also call the Legislature into extraordinary session for a limited agenda. State Senate and Assembly members serve two-year terms.
According to the National Conference of State Legislatures, "Full-Time and Part-Time Legislatures," the New York State Legislature is a full or near full time, high-pay, large-staff Professional Legislature. Mmembership in the body is notoriously static; only 30 incumbents in both houses have been defeated for re-election since 1982. Republican Senate Majority Leader Joseph Bruno of Rensselaer and Democrat Assembly Majority Leader Sheldon Silver of Manhattan are the unquestioned brokers of power in the state, together with Republican governor George Pataki. Despite this high level of incumbent experience on both sides of the aisle, the Legislature has not passed a state budget on time for 20 years.
External Links
State Senate
- R:37 D:24
- map of senate districts
- District 01: Kenneth P. Lavalle (R-Port Jefferson)
- District 02: John J. Flanagan (R-East Northport)
- District 03: Cesar Trunzo (R-Brentwood)
- District 04: Owen H. Johnson (R-Babylon)
- District 05: Carl L. Marcellino (R-Syosset)
- District 06: Kemp Hannon (R-Nassau)
- District 07: Michael A. L. Balboni (R-Mineola)
- District 08: Charles J. Fuschillo, Jr. (R-Hempstead)
- District 09: Dean G. Skelos (R-Rockville Centre)
- District 10: Ada L. Smith (D-Queens)
- District 11: Frank Padavan (R-Bellerose)
- District 12: George Onorato (D-Astoria)
- District 13: John D. Sabini (D-Jackson Heights)
- District 14: Malcolm A. Smith (D-Queens)
- District 15: Serphin R. Maltese (R-Queens)
- District 16: Toby Ann Stavisky (D-Queens)
- District 17: Martin Malave Dilan (D-Brooklyn)
- District 18: Velmanette Montgomery (D-Brooklyn)
- District 19: John L. Sampson (D-Brooklyn)
- District 20: Carl Andrews (D-Brooklyn)
- District 21: Kevin S. Parker (D-Flatbush)
- District 22: Martin J. Golden (R-Brooklyn)
- District 23: Diane J. Savino (D-Brooklyn/Staten Island)
- District 24: John Marchi (R-Staten Island)
- District 25: Martin Connor (D-Brooklyn Heights)
- District 26: Liz Krueger (D-Manhattan)
- District 27: Carl Kruger (D-Brooklyn)
- District 28: Serrano, José M. (Bronx)
- District 29: Thomas K. Duane (D-Manhattan)
- District 30: David A. Paterson (D-Harlem)
- District 31: Eric T. Schneiderman (D-Manhattan)
- District 32: Ruben Diaz, Sr. (D-Bronx)
- District 33: Efrain Gonzalez, Jr. (D-Bronx)
- District 34: Jeffrey D. Klein
- District 35: Nicolas A. Spano (R-Westchester)
- District 36: Ruth Hassell-Thomas (D-Bronx/Westchester)
- District 37: Suzi Oppenheimer (D-Westchester)
- District 38: Thomas P. Morahan (R-New City)
- District 39: William J. Larkin, Jr. (R-Cornwall-on-Hudson)
- District 40: Vincent L. Leibell, III (R-Patterson)
- District 41: Stephen M. Saland (R-Poughkeepsie)
- District 42: John J. Bonacic (R-Mount Hope)
- District 43: Joseph L. Bruno (R-Brunswick) Senate Majority Leader
- District 44: Hugh T. Farley (R-Schenectady)
- District 45: Elizabeth O'C. Little (R-Queensbury)
- District 46: Neil D. Breslin (D-Albany)
- District 47: Raymond A. Meier (R-Western)
- District 48: James W. Wright (R-Watertown)
- District 49: David J. Valesky (R-Fabius)
- District 50: John A. DeFrancisco (R-Syracuse)
- District 51: James L. Seward (R-Oneonta)
- District 52: Thomas W. Libous (R-Binghamton)
- District 53: George H. Winner, Jr.(R-Hammondsport)
- District 54: Michael F. Nozzolio (R-Fayette)
- District 55: James S. Alesi (R-Perinton)
- District 56: Joseph E. Robach (R-Greece)
- District 57: Catharine M. Young (R-Franklinville)
- District 58: William T. Stachowski (D-Buffalo)
- District 59: Dale M. Volker (R-Depew)
- District 60: Marc A. Coppola (D-Buffalo)
- District 61: Mary Lou Rath (R-Williamsville)
- District 62: George D. Maziarz (R-North Tonawanda)
Assembly
- alphabetic list
- The state site contains biographies for each member.
- AD-001 map Marc S. Alessi (D Suffolk County)
- AD-002 map Fred W. Thiele, Jr. (R Sag Harbor)
- AD-003 map Patricia A. Eddington (D, Medford)
- AD-004 map Steve Englebright (Long Island)
- AD-005 map Ginny Fields (Suffolk County)
- AD-006 map Phil Ramos (D Islip)
- AD-007 map Michael J. Fitzpatrick (R Smithtown)
- AD-008 map Philip Boyle (R Islip, Babylon)
- AD-009 map Andrew P. Raia (R East Northport)
- AD-010 map James D. Conte (R Huntington Station)
- AD-011 map Robert K. Sweeney (D Suffolk County)
- AD-012 map Joseph S. Saladino (R Nassau County)
- AD-013 map Charles D. Lavine (Nassau County)
- AD-014 map Bob Barra (Nassau County)
- AD-015 map Rob Walker (R Hicksville)
- AD-016 map Thomas P. DiNapoli (Nassau County)
- AD-017 map Tom McKevitt (R East Meadow)
- AD-018 map Earlene Hooper (Hempsted)
- AD-019 map David G. McDonough (R. Merrick)
- AD-020 map Harvey Weisenberg (Long Beach)
- AD-021 map Tom Alfano (Nassau County)
- AD-022 map Jimmy Meng (Queens)
- AD-023 map Audrey I. Pheffer(Queens)
- AD-024 map Mark Weprin (Queens)
- AD-025 map Brian M. McLaughlin (Queens)
- AD-026 map Ann Margaret Carrozza (Queens)
- AD-027 map Nettie Mayersohn (Queens)
- AD-028 map Andrew Hevesi (D Queens)
- AD-029 map William Scarborough (D Queens)
- AD-030 map Margaret M. Markey (Queens)
- AD-031 map Michele R. Titus (Queens)
- AD-032 map Vivian E. Cook (D Queens)
- AD-033 map Barbara M. Clark (D Queens)
- AD-034 map Ivan C. Lafayette (D Queens)
- AD-035 map Jeffrion L. Aubry (D Queens)
- AD-036 map Michael N. Gianaris (D Queens)
- AD-037 map Catherine Nolan (Queens)
- AD-038 map Anthony S. Seminerio (Queens)
- AD-039 map José R. Peralta (Queens)
- AD-040 map Diane Gordon (D Brooklyn)
- AD-041 map Helene E. Weinstein (Brooklyn)
- AD-042 map Rhoda Jacobs (D Brooklyn)
- AD-043 map Karim Camara (Brooklyn)
- AD-044 map James F. Brennan (Brooklyn)
- AD-045 map Steven Cymbrowitz (Brooklyn)
- AD-046 map Adele Cohen (Brooklyn)
- AD-047 map William Colton (D Brooklyn)
- AD-048 map Dov Hikind (D Brooklyn)
- AD-049 map Peter J. Abbate, Jr. (Brooklyn)
- AD-050 map Joseph R. Lentol (D Brooklyn)
- AD-051 map Felix Ortiz (D Brooklyn)
- AD-052 map Joan L. Millman (Brooklyn)
- AD-053 map Vito J. Lopez (D Brooklyn)
- AD-054 map Darryl C. Towns (D Brooklyn)
- AD-055 map William F. Boyland, Jr. (D Brooklyn)
- AD-056 map Annette Robinson (D Brooklyn)
- AD-057 map Roger L. Green (D Brooklyn)
- AD-058 map N. Nick Perry (D Brooklyn)
- AD-059 map Alan Maisel (Brooklyn)
- AD-060 map Matthew Mirones (R Brooklyn and Staten Island) The old Molinari district.
- AD-061 map John W. Lavelle (Staten Island)
- AD-062 map Vincent Ignizio (R Staten Island)
- AD-063 map Michael Cusick (D Staten Island)
- AD-064 map Sheldon Silver (D Staten Island) Speaker of the House
- AD-065 map Alexander B. Pete Grannis (Manhattan)
- AD-066 map Deborah J. Glick (Manhattan)
- AD-067 map Linda Rosenthal (Manhattan)
- AD-068 map Adam Clayton Powell, IV (D Manhattan)
- AD-069 map Daniel J. O'Donnell (Manhattan)
- AD-070 map Keith L.T. Wright (D Manhattan)
- AD-071 map Herman D. Farrell, Jr. (D Manhattan)
- AD-072 map Adriano Espaillat (D Manhattan)
- AD-073 map Jonathan L. Bing (Manhattan)
- AD-074 map Sylvia Friedman (Manhattan)
- AD-075 map Richard N. Gottfried (Manhattan)
- AD-076 map Peter M. Rivera (D Manhattan)
- AD-077 map Aurelia Greene (Bronx)
- AD-078 map Jose Rivera (Bronx)
- AD-079 map Michael Benjamin (D Bronx)
- AD-080 map Naomi Rivera (Bronx)
- AD-081 map Jeffrey Dinowitz (D Bronx)
- AD-082 map Michael Benedetto (Bronx)
- AD-083 map Carl E. Heastie (Bronx)
- AD-084 map Carmen E. Arroyo (Bronx)
- AD-085 map Ruben Diaz, Jr. (Bronx)
- AD-086 map Luis M. Diaz (Bronx)
- AD-087 map J. Gary Pretlow (Westchester County)
- AD-088 map Amy Paulin (Westchester County)
- AD-089 map Adam Bradley (D White Plains)
- AD-090 map Sandy Galef (Westchester & Putnum Counties)
- AD-091 map George S. Latimer (Westchester County)
- AD-092 map Richard L. Brodsky (D Westchester County)
- AD-093 map Louis A. Mosiello (R Yonkers)
- AD-094 map Kenneth P. Lebrowski (Rockland County)
- AD-095 map Ryan Scott Karben (D Monsey)
- AD-096 map Nancy Calhoun (Orange & Rockland Counties)
- AD-097 map Annie Rabbitt (R Greenwood Lake)
- AD-098 map Aileen M. Gunther (D Forestburgh)
- AD-099 map Will Stephens (R Brewster)
- AD-100 map Tom Kirwan (R Newburgh)
- AD-101 map Kevin A. Cahill (D Ulster-Dutchess Counties)
- AD-102 map Joel M. Miller (R Poughkeepsie)
- AD-103 map Pat Manning (R East Fishkill)
- AD-104 map John J. McEneny (Albany County)
- AD-105 map Paul D. Tonko (D Montgomery & Schenectady Counties)
- AD-106 map Ron Canestrari (D Albany)
- AD-107 map Clifford W. Crouch (R Schenectady-Saratoga))
- AD-108 map Pat M. Casale (R Columbia, Rensselaer, Greene & Albany Counties)
- AD-109 map Bob Reilly (D Newtonville)
- AD-110 map James Tedisco (Saratoga & Schenectady Counties)
- AD-111 map William Magee (D Nelson)
- AD-112 map Roy McDonald (R Wilton)
- AD-113 map Teresa R. Sayward (R Willsboro)
- AD-114 map Chris Ortloff (Plattsburgh)
- AD-115 map David R. Townsend, Jr. (R Kirkland)
- AD-116 map RoAnn M. Destito (D Rome)
- AD-117 map Marc W. Butler (Otsego, Herkimer & Fulton Counties)
- AD-118 map Darrel J. Aubertine (D Cape Vincent)
- AD-119 map Joan K. Christensen (D Syracuse)
- AD-120 map William B. Magnarelli (D Syracuse)
- AD-121 map Jeff Brown (Onondaga County)
- AD-122 map Dede Scozzafava (Lewis, Oswego, Saint Lawrence & Jefferson Counties)
- AD-123 map Gary D. Finch (R Springport)
- AD-124 map William A. Barclay (R Pulaski)
- AD-125 map Barbara Lifton (D Cortland & Tompkins Counties)
- AD-126 map Donna Lupardo (D Endwell)
- AD-127 map Daniel L. Hooker (R Saugerties)
- AD-128 map Bob Oaks (R Macedon)
- AD-129 map Brian M. Kolb (R Canandaigua)
- AD-130 map Joseph A. Errigo (R Conesus)
- AD-131 map Susan V. John (Rochester)
- AD-132 map Joseph D. Morelle (Rochester)
- AD-133 map David F. Gantt (Rochester)
- AD-134 map Bill Reilich (R Greece)
- AD-135 map David Koon (D Perinton)
- AD-136 map Jim Bacalles (R Corning)
- AD-137 map Thomas F. O'Mara (R Horseheads)
- AD-138 map Francine DelMonte (D Lewiston)
- AD-139 map Stephen Hawley (R Batavia)
- AD-140 map Robin Schimminger (Erie & Niagara Counties)
- AD-141 map Crystal D. Peoples (D Buffalo)
- AD-142 map Vacant
- AD-143 map Paul A. Tokasz (Buffalo)
- AD-144 map Sam Hoyt (Buffalo)
- AD-145 map Mark J. F. Schroeder (Erie County)
- AD-146 map Jack Quinn (R Hamburg)
- AD-147 map Daniel J. Burling (R Warsaw)
- AD-148 map Jim Hayes (R Amherst)
- AD-149 map Joe Giglio (R Gowanda)
- AD-150 map William L. Parment (Chautauqua County)